Oficjalne obchody na Promenadzie Pamięci w Dębnie

fot. debno.pl

fot. debno.pl

W niedzielę 10 lipca, w przeddzień 73. rocznicy tzw. „krwawej niedzieli”, zbrodni dokonanych na ludności polskiej mieszkającej w Wołyniu, w naszym mieście odbyły się obchody upamiętniające tragiczne wydarzenie z 1943 roku.

reklama

– Rozpoczęły się one w Kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła, mszą św. koncelebrowaną przez biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mariana Błażeja Kruszyłowicza, m.in. w asyście księdza Romana Jachimowicza inspektora pilskiej prowincji salezjanów oraz ks. Henryka Łąckiego proboszcza parafii. Kapłani wraz z wiernymi, wśród których byli dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP i ich potomkowie, modlili się w intencji wszystkich polskich ofiar tej straszliwej zbrodni ludobójstwa. Na wstępie liturgii Kapela Dębniacy odśpiewała balladę pt. „Wołyń 1943” autorstwa Lecha Makowieckiego – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dębnie.
Po mszy spora grupa mieszkańców oraz goście udali się na promenadę przy jeziorze Lipowo, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę, na której zawarto informacje dotyczące zbrodni katyńskiej i wołyńskiej. Warto wspomnieć, że wszyscy radni miejscy poparli inicjatywę nadania nazwy promenadzie – Promenada Pamięci.