I nagroda dla Teatru KOD na „Galimatiasie”

6 października, Teatr KOD z  Dębnowskiego Ośrodka Kultury, wyruszył do Teresina na XVI Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych „Galimatias”. Nie obyło się bez niespodzianek organizacyjnych, ale w całości, acz z wielkim opóźnieniem, dotarliśmy na festiwal, który odwiedzają nie tylko amatorskie grupy teatralne, ale i chętnie zaglądają na niego zawodowi aktorzy.

Jury, w ciągu dwóch dni, obejrzało 13 spektakli (2 nie dojechały) i podczas omawiania chwaliło każdy. Nareszcie dłużej niż parę minut dyskutowano o naszej „Mamie” dociekając, w jaki sposób robiliśmy to przedstawienie, skąd pomysł na kostiumy i dlaczego to wszystko było takie spójne i wciągające? A będąc zmęczeni długą podróżą bez wpadek, bez pośpiechu i nerwowości zagraliśmy „Mamę” przy bardzo aktywnym udziale publiczności. Jeden z jurorów nie wytrzymał i przyszedł podziękować nam (ze wzruszeniem) za piękny spektakl.

Udało nam się obejrzeć wiele spektakli i mieliśmy kłopoty z wytypowaniem faworytów, bo poziom był zadziwiająco wysoki. A podobał nam się „Eksperyment” Teatru Krzesiwo z Warszawy, „Stopklatka” Teatru Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej czy „Bez-senność” aktorów z Wrocławia. Dopiero ostatni spektakl Kompanii Teatralnej Mamro z Warszawy przebił wszystkie prezentacje swoim humorem, tematem i grą aktorską. Spektakle trwały do godz. 20:00 i zaraz po nich miało być zakończenie, ale…

Po północy, zmęczeni czekaniem, podekscytowani czekającą nas podróżą  w nocy doczekaliśmy się wejścia na scenę czwórki jurorów i organizatorki „Galimatiasu”, Kasi Rospędowskiej. A jurorami byli: Natalia Fijewska-Zdanowska, Katarzyna Stefanowicz, Jacek Stachowicz i czytający protokół – Maciej Adamczyk, który zaczął od końcowych nagród za konkretną wartość teatralną bądź sceniczną. Prawie wszystkich nagrodzono, oprócz nas. Zaczęły się nagrody za kreacje aktorskie i jako pierwsza wyczytana została nasza Ola Jelińska, a pan Maciej nazwał ją „największym odkryciem aktorskim tego festiwalu” i oprócz finansowego „gratisa” ufundował jej warsztaty w Teatrze Porywacze Ciał oraz wejście darmowe na wszystkie spektakle jego teatru przez cały rok. Po nagrodach aktorskich nastąpiła dramatyczna cisza.

reklama

Spodziewaliśmy się, że główną nagrodę otrzyma Mamro z Warszawy, bo swoim „Niedźwiedziem” ubawili wszystkich widzów po pachy. A tu niespodzianka: I Nagrodę otrzymuje… Teatr KOD! Za spektakl „Mama”! Ile było krzyku! Weszliśmy na scenę, a jurorzy dawaj nas ściskać, gratulować i prawić… Ach! Jednym słowem: SZOK! Okazało się jednak, że było jeszcze GRAND PRIX, które zasłużenie otrzymała Kompania Teatralna Mamro. Nie wstyd uplasować się tuż za profesjonalistami. A w przygodzie teatralnej w Teresinie uczestniczyli: Aleksandra Jelińska, Wiktoria Jelińska, Klaudia Kulka, Dominika Podbereska, Joanna Kubica, Oliwia Faron i Szymon Dobrowolski.

Anatol Wierzchowski
Instruktor Teatru KOD