Społecznicy z Myśliborza – do dzieła!

Oni najlepiej wiedzą, czego potrzeba by sąsiad mógł spotkać się z sąsiadem, jak sprawić by seniorzy nie byli pozostawieni sami sobie. Pomysły społeczników podnoszą jakość życia, ale by zostały wcielone w życie potrzebne jest wsparcie. I tu pojawia się Program Społecznik, czyli mikrogranty do 3 tys zł. Zasady programu zaprezentowała w Myśliborzu Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Ewa Dudar.

Pomorze Zachodnie tworzą wszyscy jego mieszkańcy, tworzą ich pomysły, tworzycie Wy. Im bardziej wyciągniemy rękę do innych, tym bardziej podniesiemy jakość życia. Właśnie po to Władze Województwa stworzyły ten Program, by dać szansę aktywnym z pomysłami. To wsparcie, jest chyba najprostszym jakie można zdobyć. – przekonywała Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Ewa Dudar.

By sięgnąć po środki udostępnione w Programie Społecznik, wystarczy grupa nieformalna czyli minimum trzech pełnoletnich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Potrzebna będzie również tzw. opieka NGO, który składa w imieniu inicjatorów wniosek. W sumie, dla społeczników udostępniono 1,5 mln zł, co pozwoli na zrealizowanie minimum 500 inicjatyw, które pomagają realizować pasje oraz potrzeby mieszkańców regionu. Po stronie realizatora danego działania stoi także obowiązek wkładu osobowego lub finansowego, który wmusi wynieść przynajmniej 10% wartości mikrograntu.

reklama

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreśla, że Społecznik to olbrzymia szansa na wzmocnienie kapitału społecznego na Pomorzu Zachodnim – Realizujemy wiele spektakularnych inwestycji, a widzimy, że te podstawowe problemy jak zdolność ludzi do współpracy i kooperacji na rzecz rozwiązywania problemów wciąż są barierą. Wiele programów wspierających aktywność społeczną jest mocno sformalizowana. Społecznik to małe pieniądze dla jak największej grupy ludzi, do jak największej ilości środowisk. – wyjaśnia marszałek.

Animatorem Społecznika w powiecie Myśliborskim jest Zbigniew Stafiński, z którym można się skontaktować pod nr. tel. 664 710 222, a także mailowo pisząc na z.stafinski@karrsa.pl . Wnioski o mikrodotacje można znaleźć na stronie operatora Programu – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – www.karrsa.eu i po wypełnieniu należy je przesłać na adres spolecznik2017@karrsa.pl . Wsparte środkami Samorządu Województwa inicjatywy będą realizowane do końca listopada 2017 r.