Nikodem Mazur wyróżniony w Słupsku!

Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na scenie” w Słupsku już za nami. Trwał on od 15-17 czerwca. Organizacyjnie i artystycznie była to wyjątkowa impreza.

Wyjątkowe spotkanie z rówieśnikami, dojrzałymi pasjonatami teatru i z wielbicielami monodramów, z rzetelnymi i profesjonalnymi jurorami, z mistrzami-instruktorami, którzy zjechali się do Słupska, by w Teatrze Rondo zmierzyć się ze swoją wrażliwością, wiedzą o teatrze, umiejętnościami, kreatywnością nie tylko na scenie, wreszcie – z samym sobą. 17 monodramistów z całej Polski zaprezentowało wręcz nowe tematy, nowe pomysły inscenizacyjne, nowe odczytanie klasyki i autorskie teksty poruszające problemy rozrachunku z dzieciństwem, etniczne, feministyczne, a nawet zjadliwą ironię. Konkurs wygrała Marta Pohrebny z Zielonej Góry ze swoim emocjonalnym spektaklem „Rozmaryn”. I bardzo słusznie!

Z naszego województwa zakwalifikowano dwa monodramy i obydwa zyskały uznanie jurorów – Kasia Dominiak ze Świnoujścia za spektakl „Z innej gliny” zdobyła II nagrodę, a Nikodem Mazur, za „Cygana” – wyróżnienie I stopnia. Dla Nikodema to wielki awans, bowiem jest to jego pierwsza próba zderzenia się z formą monodramu i jak się okazuje bardzo znaczącą dla wielu widzów, a tym samym jest to wejście to tzw. „I ligi” monodramistów w Polsce. Zobaczymy, czy następne konkursy okażą się równie owocne w nagrody, czy też Nikodem weźmie się za nowy temat. Oprócz zdjęć publikujemy recenzję, jaka ukazała się w festiwalowej gazetce. Wiele przyjemności sprawiało nam stołowanie się w bistro pana Rafała Marglarczyka „Pyszne jedzonko” – takiej formy karmienia festiwalowych gości nigdy jeszcze nie zaznaliśmy, więc warto wpaść do baru pana Rafała, by się przekonać na czym ten fenomen dogadzania klientom polega.

reklama

Foto i tekst A. Wierzchowski