Dni Otwarte Funduszy Europejskich na Pomorzu Zachodnim. Zobacz jak je pomysłowo wykorzystujemy

Powstają dzięki nim nie tylko nowe drogi. W ponad 30 miejscach w naszym regionie będzie można przekonać się jak potrafimy korzystać z unijnego wsparcia. Wszystko w ramach ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

To największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 18 do 21 maja w całym kraju odbędą się setki imprez prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki eurofunduszom. „Chcemy pokazać projekty nie tylko te największe, ale i te, o których na co dzień nie mamy pojęcia” – tłumaczą organizatorzy. Na mapie wydarzeń jest ponad 30 atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ci, którzy w naszym regionie skorzystali z unijnego wsparcia pokażą, czasem także przy pomocy praktycznych doświadczeń, co zyskali.

Najwięcej będzie działo się w Szczecinie. 19 i 20 maja na bezpłatne zwiedzanie gmachu Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego, zapraszają pracownicy tego urzędu. Ten jeden z najpiękniejszych gmachów w Szczecinie, ma równie efektowne wnętrza. To m.in. wspaniale odrestaurowana główna klatka schodowa, wyłożona drewnem Sala Rycerska, czy też Sala Tradycji. Przewodnicy zabiorą uczestników wycieczek także w miejsca na co dzień niedostępne. To np. Wieża Meteorologicza urzędu, z której roztacza się efektowny widok na port. Zapisy będą odbywały się 17 maja, w godz. 7.30-15.00 pod numerem telefonu: 91 43 03 581.

Ciekawą propozycję dla obecnych i przyszłych studentów przygotował Service Inter-Lab Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. „Właśnie tu łączymy wiedzę z praktyką” – wyjaśnia znaczenie miejsca uniwersytet. Organizatorzy zapewniają, że to nie będzie nudne spotkanie. Skąd wędrują pieniądze, które wypłacamy z bankomatu? Jak połączyć naukę z biznesem? Jak zdobyć swój pierwszy milion? Na te pytania odpowiedzą eksperci. Będzie też można, przy okazji, poznać nieco tajników logistyki w wielkich magazynach i sprawdzić się później w trakcie warsztatów i gier edukacyjnych (z nagrodami i upominkami). Wszystko odbędzie się w siedzibie centrum, a szczegóły dostępne są na stronie www.wzieu.pl.

reklama

„Przyjdź i poznaj siebie” – kusi Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowcy zapraszają 18 i 19 maja do wyposażonych w „unijny” sprzęt laboratoriów. Dorośli ochotnicy będą mogli sprawdzić skład swojego ciała, przejść test na bieżni, dowiedzieć się jakie mają parametry biochemiczne i hematologiczne po wysiłku. Dla licealistów przygotowane zostaną badania sprawdzające koordynację wzrokowo-ruchową. Otwarte zostanie także Laboratorium Genetyki, w którym zwiedzający dowiedzą się np. co kryje się pod pojęciem izolacji DNA. Liczba miejsc jest niestety ograniczona. Zapisy na badania prowadzone będą od 15 do 18 maja pod adresem projekty@univ.szczecin.pl. Żeby zwiedzieć Laboratorium Genetyki należy zaś w tym samym terminie zgłosić się telefonicznie (numer 91 444 27 37).

Sobotę 20 maja można zaplanować nad jeziorem Dąbie. Zaprasza tu Centrum Żeglarskie przy ul. Przestrzennej. To malowniczo położona przystań i schronisko. Będzie tu można za 8 złotych wypożyczyć kajak, a jeśli ktoś zostanie na brzegu, podejrzy szkolenia żeglarskiej reprezentacji Szczecina. Tego dnia będzie się tu przygotowywać do regat The Tall Ships Races, których finał odbędzie się w tym roku w Szczecinie.

Warto wejść na stronę dniotwarte.eu, gdzie znajduje się wyszukiwarka wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Sporo dzieje się bowiem także w mniejszych miejscowościach regionu. Np. 21 maja na Dni Otwarte zaprasza Winnica Turnau, zbudowana przy pomocy eurofunduszy w Baniewicach niedaleko Gryfina. To pierwszy zachodniopomorski producent win z własnych, polskich upraw. „Zwiedzanie winiarni umilą opowieści o procesie powstawania naszych win oraz ich degustacja” – zachęcają właściciele.

Z łatwością można znaleźć także atrakcje dla dzieci. 21 maja do Karlina zaprasza tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna. Będą gry i zabawy, prezentacja „dnia z życia strażaka” i oczywiście możliwość obejrzenia remizy oraz wozów strażackich – również tych zabytkowych.