Prezydent Duda odznaczył mieszkańca Dębna!

fot. prezydent.pl

Dokładnie 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie odbyła się uroczystość, w trakcie której wyróżniono zasłużone osoby dla niepodległości naszego kraju, w tym mieszkańca Dębna.

reklama

Prezydent Andrzej Duda wyróżnił między innymi Józefa Cierluka z Dębna. Mieszkaniec naszego miasta otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

– Na początku lat 50-tych jako uczeń Państwowej Szkoły Przemysłowej przy Zakładach Inżynieryjnych w Szczecinie wraz z kilkoma szkolnymi rówieśnikami założył tajną organizację o nazwie „Młodzi Patrioci”. Został też jej dowódcą.  Młody wówczas, osiemnastoletni Józef Cierluk, podobnie jak i inni jego koledzy nie zgadzał się z sytuacją w jakiej znalazła się Polska. Dlatego postanowił przeciwstawić się komunistycznej władzy. Poprzez działania propagandowe i akcje małej dywersji młodzi konspiratorzy zamierzali wyrażać swój sprzeciw wobec panującego ustroju. Ich działania polegały na sporządzaniu ulotek antypaństwowych, wykonywaniu obraźliwych dla władz napisów na murach itp. „Młodzi Patrioci” działali przez kilkanaście miesięcy. Organizacja przestała istnieć praktycznie po ukończeniu szkoły przez jej członków. Józef Cierluk wrócił do Dębna i podjął pracę w ówczesnej Fabryce Wyrobów Śrubowych – możemy przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dębnie. Całą historię możecie przeczytać klikając TUTAJ.