Spotkanie z literaturą niemiecką

fot. ZSP Dębno

7 lutego 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dębnie doszło do historycznego spotkania. Młodzież z ZSP Nr 1 w Dębnie oraz uczniowie Euroklasy z Gimnazjum Publicznego spotkali się przy wspólnym stole. Stało się to za sprawą wydarzenia kulturalnego, jakiego do tej pory w historii szkoły nie było, a mianowicie „Spotkania z literaturą niemiecką”.

Aleksandra Godzik z kl. II a LO i Judyta Juchlke z kl. II T przywitały uczniów Euroklasy słowami Goethego: „Verweile doch! Du bist so schön” i zaprosiły do wspólnego delektowania się pięknem literatury niemieckiej. Wśród słuchaczy liryki niemieckiej byli: Starosta Myśliborski – pani Danuta Patkowska, Naczelnik wydziału Edukacji w Myśliborzu – pani Magdalena Jóźwiak – Grabowska, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dębnie – pani psycholog Iwona Kuka oraz Dyrektor ZSP Nr 1 w Dębnie – pan Krzysztof Zaborski.

Uczniowie ZSP Nr 1 w Dębnie zadbali o szczególny nastrój spotkania, zapewniając ucztę dla wszystkich zmysłów: od walorów smakowych poprzez efekty multimedialne, muzyczne i sztukę recytacji. Słodki poczęstunek, dekorację stołów oraz profesjonalną obsługę zapewniła młodzież z kl. II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką pani Jadwigi Herbin.

reklama

Młodzież recytowała i pięknie odczytała teksty w języku niemieckim, m.in.: „Niedola Nibelungów”, „Cierpienia młodego Wertera”, „Faust”, „Król Olch”, „Dzika różyczka”, „Oda do radości” czy „Loreley”. Oprawę multimedialną i muzyczną przygotowali uczniowie z kl. II i III Technikum Informatycznego pod opieką pani Joanny Zadrozińskiej, natomiast uczniowie kl. I a LO, II a LO, II b LO oraz III a LO pod opieką pani Wioletty Wyhowskiej, zaprezentowali literaturę niemiecką w oryginale.

Chwila z poezją niemiecką nie skończyła się wraz z brzmieniem finałowego wiersza.

Uczniowie Euroklasy oraz uczniowie ZSP Nr 1 w Dębnie zintegrowali się przy dźwiękach muzyki Beethovena, Bacha, Schuberta, Wagnera i zespołów Die Toten Hosen oraz Rammstein. Rozmawiali przy wspólnym stole i degustowali pyszne ciasta. Uczniowie klas licealnych spontanicznie zgłosili się do roli przewodników po szkole i wyruszyli wraz z młodzieżą gimnazjum, aby zwiedzić nowo wyremontowany budynek. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, dlatego mamy nadzieję, że będzie początkiem nowej tradycji między szkołami w Dębnie.

J.Z.