Dzień Naukowca w ZSP Dębno

fot. ZSP Dębno

6 lutego 2017 r. gościliśmy w naszej szkole Naukę przez duże N! Uczniowie mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy, którzy przyjechali do nas z wyższych uczelni na zajęcia laboratoryjne, wykłady i warsztaty. Gościliśmy pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Biologii z Katedry Zoologii: mgr Łukasza Sługockiego i dr Tomasza Krepskiego, Katedry Genetyki mgr Monikę Ficek oraz wykładowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mgr Łukasza Spornego i mgr Piotra Wróblewskiego z Centrum techniki eksperymentu w małej skali.

Uczniowie klas LO i TG zostali podzieleni na cztery grupy, w których mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia chemiczne przygotowane przez panów z Centrum Chemii w Małej Skali. Wszyscy chcieli, choć przez chwilę, być „chemikami z krwi i kości”. Co prawda po zajęciach trzeba było mocno wietrzyć klasypo „bombowych” doświadczeniach, ale wszyscy wyszli zadowoleni z szerokimi uśmiechami na twarzach. To było coś! Udało się!

Młodzi naukowcy uczestniczyli również w warsztatach, na których zapoznali sie z technikami CSI, na których pani Monika Ficek rozwiała iluzję zbrodni doskonałej. Młodzi detektywi mogli przekonać się, jak wiele śladów biologicznych można znaleźć na miejscu zbrodni, jak wykrywa się ślady krwi i pobiera próbki.  Kolejne zajęcia z biologii odbywały się w sali biologicznej, gdzie pod mikroskopami uczniowie przeprowadzali doświadczenie wykazujące wpływ kofeiny na skorupiaki planktonowe na przykładzie rozwielitki, które poprowadził pan Łukasz Sługocki, nasz były absolwent. Uczniowie dyskutowali na temat przystosowań tych małych stawonogów do życia w określonych warunkach. Nie mogło zabraknąć także wykładu na szalenie intrygujący temat: „Sex w świecie owadów”, który przeniósł młodzież w „świat westchnień” bezkręgowców, poprowadzony przez pana dr Tomasza Krepskiego. Wiele zaskakujących ciekawostek na tematy intymne owadów wzbudziło ciekawość niejednego ucznia.

reklama

Wisienką na torcie Dnia Naukowca były pokazy chemiczne i biologiczne w sali gimnastycznej, a całość podsumował konkurs wiedzy. Tytuł Naukowca Roku zdobyła Natalia Burdzińska z klasy 2a LO, która zajęła I miejsce. O kolejne miejsca toczyła się zażarta dogrywka i ostatecznie na II miejscu uplasował się Grzegorz Białek z klasy 2 b LO, na III Filip Karasewicz a na IV Piotr Michalski również z klasy 2 b LO. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora konkursu oraz pracowników naukowych Katedry Zoologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

 Mam nadzieję, że Dzień Naukowca na stałe wpisze się w tradycje naszej szkoły. Cieszę się, że zajęcia mogły odbyć się w tak aktywizującej formie. Najwięcej radości sprawia uśmiech i zadowolenie naszej młodzieży, która rozsmakowała się w urokach świata nauki.

Organizatorka Dnia Naukowca – Joanna Misiewicz