Maraton poniżej 2 godzin w Dębnie?!

Czy można przebiec maraton w mniej niż dwie godziny? Amerykanie twierdzą, że to możliwe, a jedną z tras, na których mogłoby dojść do pobicia tej granicy jest Maraton w Dębnie – czytamy na stronie internetowej trenerbiegania.pl.

Przedstawiciele firmy Nike stworzyli ambitny projekt pod hasłem „breaking2”, którego twarzą są trzej wybitni maratończycy. – Eliud Kipchoge, Lelisa Desisa, Zersenay Tadese, ma pobiec maraton poniżej 2 godzin już wiosną 2017 roku. Przypomnę tylko, że obecny rekord świata w maratonie należy do Kenijczyka Dennis’a Kipruto Kimetto, który w 2014 roku przebiegł maraton w Berlinie w czasie 2:02.57, będąc pierwszym zawodnikiem w historii, który pobiegł królewski dystans poniżej 2 godzin i trzech minut – czytamy dalej.

reklama

Co musi się zdarzyć, żeby przebiec maraton w mniej niż dwie godziny? Na pewno wpływ mają nastawienie mentalne, prowadzenie w peletonie oraz trasa. – Światowy Magazyn Runner’s World jakiś czas temu zadał sobie ogromny trud i w 2014 roku postanowił naukowo odpowiedzieć na intrygujące pytanie brzmiące: „jakie warunki musiałby spełnić idealny bieg maratoński poniżej 2 godzin?”. Wnioski są bardzo ciekawe, szczególnie z „polskiego” punktu widzenia, bo jak się okazuje nasze polskie Dębno dostąpiło niebywałego zaszczytu – czytamy.

Światowa redakcja Runner’s World uznała, że trasa maratonu w Dębnie stwarza najlepsze warunki do pobicia wyniku poniżej dwóch godzin. Pokazują to statystyki, ponieważ od 2000 roku zawodnicy startujący w Dębnie osiągają średnio o 80 sekund lepsze wyniki niż w innych biegach. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.