XXIII Plener Malarski – Ogólnopolskie Spotkania Twórców „Dębnowskie Inspiracje”!

fot. DOK

fot. DOK

W dniach 8-22 maja Dębnowski Ośrodek Kultury był organizatorem XXIII Pleneru Malarskiego. Na dwa tygodnie do naszego miasta przyjechali wspaniali artyści malarze z Gorzowa Wielkopolskiego, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego, Mikołowa, Szczekarkowa, Strzeszkowic, Jenina, Pabianic, Głogowa, Białegostoku i Tych by właśnie tutaj w Dębnie szukać nowych inspiracji i tworzyć kolejne dzieła. Opiekę nad całością przedsięwzięcia sprawowała Anna Szymanek – komisarz artystyczny pleneru, która dzięki swojemu doświadczeniu, niewyczerpanym zasobom energii i wielkiej pasji do tego co robi od tylu już lat zebrała trzynastu znamienitych artystów o różnorodnym spojrzeniu na świat i posługujących się odmiennymi technikami malarskimi. Te właśnie oto subtelne różnice poskutkowały niesamowitą, bardzo zróżnicowaną wystawą poplenerową.

Choć malarze zawitali do nas już w niedzielę, 8-go maja oficjalne otwarcie wydarzenia odbyło się trzy dni później w środę a uświetniła je niezwykła wystawa rzeźby i ceramiki Macieja Sałańskiego, instruktora garncarstwa w Dębnowskim Ośrodku Kultury. Zakończenie odbyło się w piątek, 20 maja wielką wystawą poplenerową podczas której artyści pokazali zarówno obrazy, które zostaną na stałe w Dębnowskim Ośrodku Kultury, dołączając do niesamowitej kolekcji plenerowych dzieł jak i te namalowane u nas, które malarze zabiorą ze sobą w świat.

Uczestnicy XXIII Pleneru Malarskiego w Dębnie:

Anna Szymanek – komisarz artystyczny pleneru (Gorzów Wielkopolski)

Studia w PWSSP we Wrocławiu, obecnie ASP – dyplom w 1964r. Od 1965 aktywny udział w życiu artystycznym. Uczestniczy w wystawach indywidualnych, zbiorowych, konkursach, aukcjach charytatywnych, prezentacjach sztuki Polskiej na granicą, w plenerach malarskich i ceramicznych (ogólnopolskie, międzynarodowe i zagraniczne) oraz organizuje plenery malarskie ogólnopolskie i międzynarodowe. Liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia. Trzykrotna stypendystka: Ministra Kultury i Sztuki w 1973, 1987r. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 1997r. a w 2007r. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. Prace w zbiorach: Muzeów, BWA, ZPAP, Urzędów Miejskich, prywatnych w Polsce i wielu krajach. W Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. w Spichlerzu stała ekspozycja jej ceramiki i malarstwa.

reklama

Irena Zakrzewska- Smoleń (Jenin)

Z zawodu jest dekoratorką, z pasji malarką. Piękno, które znika stało się tematem jej malarskich zmagań . Chce zatrzymać je w ten sposób zanim czas rozprawi się z nimi bezlitośnie . „Plenerowe wyjazdy dostarczają mi najwięcej inspiracji dlatego bardzo je cenię.” Jest autorką 25 wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Jej prace znajdują się w instytucjach państwowych i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Roma Pilitsidis (Głogów)

Urodzona w 1954r. w Piławie Górnej. W roku 1992 ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych w Głogowie. W latach 1994-1999 studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W 1999r. uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jana Gawrona. Od 1999-2015 roku pracowała w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Była kustoszem i opiekunem Kolekcji Sztuki współczesnej. W 2001r. otrzymała I nagrodę im. Bronisława Chyły w XXIV Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego organizowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy. W 2006r. otrzymała II nagrodę w XXVI Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego. Od 2011r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Jolanta Opolska (Lublin)
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, członkini Konfraternii Sztuki, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Uprawia malarstwo sztalugowe, posługując się techniką olejną. Kwiaty, martwa natura i pejzaż to motywy najchętniej podejmowane przez artystkę, która operuje własnym, wypracowanym przez siebie stylem, pełnym nastrojowości i magii. Obrazy osnute mgłą tajemniczości, pozwalają odbiorcy przenieść się w niecodzienny wymiar. Świat przedstawiony w obrazach malarki nie jest jednoznaczny czy z góry narzucony. To świat pozwalający indywidualnemu odbiorcy na wyrażanie własnych spostrzeżeń, wynikających z jego wrażliwości.
Agnieszka Sitko (Mikołów)
Urodzona w 1976r. w Mikołowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierunek Grafika Warsztatowa. Studia Podyplomowe w zakresie Grafika Komputerowa i Multimedialna w Instytucie Sztuki na wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2007r.) Oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie Kultury (2008r). Zorganizowała 10 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Kraju i za granicą (Francja, Austria, Rosja, Belgia, Korea PD. Chiny, Tajwan, Holandia, Hiszpania, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Macedonia, Tajlandia). Laureatka nagród m.in. na 7 Triennale Grafiki Polskiej. Katowice 2009 – Nagroda fundowana międzynarodowym Biennale Miniatury, Częstochowa 2008 – I Nagroda I Biennale Miniatury Cyfrowej.
Jacek Kosmiński (Szczekarków)
Urodzony w 1969r. w Kazimierzu Dolnym. Zorganizował 20 wystaw indywidualnych. Bierze udział w wystawach zbiorowych. Uczestniczy w wielu plenerach malarskich, ogólnopolskich, środowiskowych i wystawach poplenerowych. Prowadzi Galerię Autorską w Kazimierzu Dolnym. Jest członkiem „Kazimierskiej Konfraterni Sztuki”. Jego prace znajdują się w zbiorach urzędów państwowych i prywatnych.
Roman Gruszecki (Strzeszkowice)
Urodzony w 1979r. we Włodawie. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. W roku 1999 dyplom w pracowni rzeźby u profesora Sławomira Mieleszki. W latach 2013-2015 studia dyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie zakończone dyplomem w pracowni profesora Andrzeja Bednarczyka
Od 2009r. prowadzi Galerię Kolor w Kazimierzu Dolnym. A także współpracuje z galeriami w Polsce i Francji. Należy do ZPAP (Związek Polskich Artystów Plastyków).
Wojciech Piekarski (Pabianice)
Urodzony w 1980r. w Łasku. Studia na Wydziale Budownictwa Architektury. Zajmuje się wyłącznie malarstwem. Maluje martwe natury, pejzaże, akty. Od 2007r. uczestniczy w programie promowania twórczości młodych Łódzkich Artystów prowadzonym przez dom aukcyjny Rynek Sztuki. Prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Jan Norbert Dubrowin (Piotrków Trybunalski)
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom z zakresu tkaniny unikatowej i malarstwa uzyskał w 1981r. Od tego czasu uczestniczył we wszystkich wystawach środowiskowych. Wielokrotnie prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Rzeszowie, Tarnowie, Poznaniu, Nowym Sączu, Kaliszu, Sieradzu, Bielsku-Białej, Radomiu, Warszawie, Łodzi, Toruniu, Bełchatowie, Kostromie, Esslingen, Gironie, Równem, Pradze. Brał udział w wielu plenerach malarskich i wystawach poplenerowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i środowiska. W 2006 z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej uhonorowany został „Brązowym Medalem za Zasługi dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego”.
Stanisław Mazuś (Tychy)
Urodzony w 1940r. w Lublinie. Studia ASP w Warszawie na wydziale Malarstwa . Dyplom w 1967r. w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Bierze czynny udział w konkursach, plenerach, wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych, aukcjach charytatywnych oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal Zasłużony Kulturze „GLORIA ARTIS”. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych a prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Janusz Debis (Białystok)
Urodził się w 1942 roku w Nowej Wilejce koło Wilna. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach prof. Antoniego Łyżwiańskiego i prof. Aleksandra Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem w 1970 roku. Od roku 1970 praca dydaktyczna – nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Od 1976 roku praca dydaktyczna w nowo powstałym Instytucie Architektury przy Politechnice Białostockiej. W 1985 roku docentura na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1990 roku profesor, kierownik Katedry.
Volodymyr Bobryk (Piotrków Trybunalski)
Urodzony w 1968r. w Lubieniu Wielkim koło Lwowa na Ukrainie. Ukończył Państwową Zawodową Szkolę Sztuk Plastycznych w Równem (1978 – 82), a następnie Państwowe Liceum Sztuk Pięknych im. E.Wuczetycza w Dniepropetrowsku (1984 – 88) , gdzie uzyskał dyplom jako artysta malarz i nauczyciel sztuk pięknych w pracowni malarstwa Grzygoriego Czernetiego w 1988 roku. Posiada duży dorobek artystyczny, więcej niż 2000 obrażów (pejzaże, martwa natura), a jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych (m.i. w zbiorach galerii współczesnego malarstwa, museum „Prado”, Madryd, Hiszpania ) oraz są ozdobą wielu prywatnych kolekcji w Ukrainie, Rosji, Litwie, Polsce, Czechach, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Wielkej Brytanii oraz USA.
Włodzimierz Browiński (Dębno)
Urodzony w 1975r. w Dębnie. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze na Wydziale Wychowania Plastycznego , gdzie dyplom otrzymał w 1999 r. Maluje pejzaże i martwe natury w technice olejnej i pastelowej. Stałym motywem jest zieleń i woda. Od czternastu lat uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich w Dębnie, wystawach poplenerowych i indywidualnych w Dębnie i Gorzowie Wlkp.
Dębnowski Ośrodek Kultury jako organizator XXIII Pleneru Malarskiego – Ogólnopolskie Spotkania Twórców :Dębnowskie Inspiracje” składa serdecznie podziękowania Gminie Dębno za sfonansowanie imprezy, Ośrodkowi Sportu i rekreacji i Placówce Regionalnej w Dębnie za zapewnienie noclegów uczestnikom oraz Pani Annie Szymanek za ogromny ciężar odpowiedzialności za całoćć wydarzenia, który dźwiga od lat z niesamowitym wciąż skutkiem. Dziękujemy również niezwykłym artystom malarzom, którzy swoja obecnością podczas pleneru zamienili Dębno w stolicę Polskiego malarstwa. Dzieła pozostawione przez uczestników mogą Państwo podziwiać w galerii Dębnowskiego Ośrodka Kultury w godzinach jego otwarcia.

13401271_1106437322763984_161935131_n 13401457_1106437202763996_1230544824_n 13392987_1106437122764004_1979502443_n

Michał Cholewiński DOK