II BIEG PRZEŁAJOWY „ŚLADAMI BITWY POD SARBINOWEM”

Kliknij aby powiększyć.

Kliknij aby powiększyć.

W sobotę 14 maja 2016 roku zapraszamy do Chwarszczan na wydarzenie łączące dwie sąsiadujące gminy – Boleszkowice i Dębno. W Chwarszczanach zachowała się XIII-wieczna kaplica zakonu templariuszy uznana za jeden z najważniejszych zabytków architektury w Polsce.

Głównym wydarzeniem tego dnia będzie II Bieg Przełajowy „Śladami bitwy pod Sarbinowem” na trasie Sarbinowo – Gudzisz – Chwarszczany. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Dębna Pan Piotr Downar oraz Wójt Gminy Boleszkowice Pan Jan Krzywicki.

Po raz pierwszy wystartowaliśmy w sierpniu 2008 roku podczas festynu historycznego w Chwarszczanach. Naszą ideą jest połączenie sportu, rekreacji i historii. Trasa biegu wiedzie leśnymi i polnymi drogami przez miejsca dawnych zmagań bitewnych z 1758 roku. Długość trasy to razem około 9 kilometrów. Będą pamiątkowe medale i koszulki. Zapisy na bieg rozpoczną się 9 kwietnia na stronie www.lubuskiportal.fc.pl.

Głównymi organizatorami wydarzeń są: Sołectwo Sarbinowo, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowstąpienia NMP w Sarbinowie, Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach (w organizacji). Wydarzenie wspierają Gminy Boleszkowice i Dębno.

Tego dnia w Chwarszczanach odbędą się również „VI Dębnowskie Spotkania z Folklorem” organizowane przez Dębnowski Ośrodek Kultury, w ramach których będzie można zobaczyć występy zespołów folklorystycznych z naszego regionu oraz ciekawe, różnorodne stoiska rękodziełem artystycznym .

reklama

Ponadto na miejscu przy kaplicy odbędzie się piknik rodzinny z ogniskiem, biegami, zabawami, warsztatami plastycznymi i konkursami dla dzieci i młodzieży. Będą też pokazy rycerstwa z turniejem strzelania z łuku.

I jeszcze najważniejsze – dlaczego 14 maja? W tym dniu organizowana jest Europejska Noc Muzeów. W Chwarszczanach odbędą się pokazy dawnego rzemiosła, prelekcje historyczne ze zwiedzaniem kaplicy templariuszy, pokazy slajdów. W sali organizowanego muzeum będzie można zobaczyć m. in. poplenerową wystawę malarstwa z pleneru „Dębnowskie Inspiracje”.
Aktualne informacje o wydarzeniach na stronach: edebno.pl www.boleszkowice.pl, www.debno.pl, www.dok.org.pl, www.chwarszczany.pl oraz pod tel. 604273616.

Zapraszamy!!!

Przemysław Kołosowski