Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia UNUM

fot. Facebook UNUM

fot. Facebook UNUM

Przyzwyczajeni do złych informacji serwowanych nam przez media, często nie zauważamy dobra płynącego od innych. Pragnienie włączenia się w dobroczynność, popchało wielu mieszkańców gminy Dębno do członkowstwa, wspierania oraz uczestniczenia w inicjatywach Stowarzyszenia UNUM. Formalnie istnieje ono od września 2015 roku, ale dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi dobrej woli, udało się pomagać wcześniej. Warto chociażby przypomnieć Festyn ,,Samodzielny krok do słońca”, zorganizowany dla Mateuszka Pawłowskiego, w lipcu ubiegłego roku. 

Wielu słów trzeba byłoby użyć, aby opisać ludzi, wydarzenia i emocje towarzyszące różnym akcjom. Można śmiało stwierdzić, że spiritus movens stowarzyszenia jest jego prezes, pani Renata Wiącek. Proszę w tym miejscu wybaczyć pominięcie wielu, wielu osób, które ją wspierają. Poniższe sprawozdanie jest przybliżeniem dotychczasowej działalności Stowarzyszenia UNUM.

Pierwszym oficjalnym spotkaniem był grill dla podopiecznych Regionalnej Placówki Terapeutyczno-Opiekuńczej oraz Domu Dziecka w Dębnie. Współorganizowany przez, zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Płetwonurków PSP i OSP Shark Divers oraz Grupę Wojskową z Dębna, a także ATV QUADY DĘBNO i DEZERTERÓW DĘBNO. Kontakt z dziećmi chorymi o różnym stopniu niepełnosprawności był dla wielu osób zupełnie nowym doświadczeniem. Przedsięwzięcie to sponsorowali holenderscy przyjaciele naszej gminy oraz panowie Łukasz Pisz i Marcin Stępnik.

Kolejnym pomysłem wdrożonym w życie było wydanie kalendarza na rok 2016. Dzięki fotografiom wykonanym przez panią Annę Pożarycką oraz pana Marcina Pecha, udało się uwiecznić interesujące osobowości, pochodzące z naszego regionu. Zdjęcia zrobione zostały przy okazji wspomnianego we wstępie festynu. Należy docenić duże zaangażowanie, między innymi, pań z Caritas oddział Dębno działających przy obu parafiach.

Z okazji Dnia Wolontariusza, na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli, członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia UNUM, odbyli cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą z Barnówka, Różańska i Smolnicy. Podczas godzin wychowawczych opowiadaliśmy, w jaki sposób można pomagać, co inspiruje do działania oraz odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez uczniów. Jakże miłą niespodzianką była inicjatywa, którą wykazali się uczniowie SP w Smolnicy. Zorganizowali oni zbiórkę pieniędzy na cele dobroczynne, odmawiając sobie łakoci. Fundusze przekazano na cele statutowe naszego stowarzyszenia. Wielkie brawa dla Was!

Czas w okolicach mikołajek zaowocował akcją Mikołaje na quadzie, niezawodnie włączyła się tu po raz kolejny grupa ATV Quady Dębno. W sklepie Intermarche również można było spotkać najpopularniejszego brodatego brzuchacza, związanego ze stowarzyszeniem. Na Festynie Otwarte Serca wolontariuszki oraz członkinie stowarzyszenia pracowały na stoisku z kalendarzami. Przed Bożym Narodzeniem udało się przekazać dary, o które w liście do Świętego Mikołaja prosił 13-letni chłopak, a na apel zamieszczony na facebooku odpowiedziało wielu ludzi dobrej woli i uszczęśliwiono pięcioosobową rodzinę.

Piątego stycznia 2016 roku odbył się Charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek, organizowany wspólnie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Dębno oraz niemal tydzień później w Sali Zabaw Fiku Miku. Świadomość dużego zaangażowania wielu młodych ludzi w akcje charytatywne daje satysfakcję z podejmowanych działań i budzi optymizm.

Remont domu dla Kingi Godzik wymaga osobnego artykułu, aby zadośćuczynić tak wielu ludziom, którzy okazali wielką hojność i szczodrość. Bardzo wszystkim dziękujemy i postaramy się opisać to wydarzenie. Muszę już teraz wymienić Piotra Poprawę, który koordynował całość tej niezwykłości.

Rancho Tanga w Barnówku gościło podopiecznych placówek wychowawczych działających przy obu dębnowskich parafiach. Dzięki fantastycznemu animatorowi zabaw dzieci radośnie spędziły czas. Nie zabrakło jazdy konnej, ogniska oraz pieczonych kiełbasek.

11 Czerwca 2016 roku odbędzie się Festyn Charytatywny ,,Otwórz serce-razem możemy więcej” pomoc dla Kacpra Kardasa. Już teraz organizowana jest zbiórka nakrętek, a pani Karolina Jankowska wraz z Avocado Fitness Club 12 marca przeprowadziła Charytatywny Maraton Zumby dla Kacperka. Serdecznie dziękujemy.

Kacper Kardas (2,5 roku) ma mózgowe porażenie dziecięce (czterokończynowe) oraz niedosłuch lewostronny. Chłopiec nie siedzi, nie mówi, ma problem z jedzeniem. Jest pod stałą opieką specjalistów. Koszty związane z rehabilitacją, sprzęt do rehabilitacji i wyjazdy do lekarza dużo kosztują, a wielkim marzeniem rodziny jest, żeby chłopiec stanął kiedyś na własnych nogach.
Poszukujemy odpowiedzialnych osób w wieku od 16 roku życia do pracy w wolontariacie w dwóch turach od godz.9:00-14:00 i od 14:00-22:00.

Rozpoczynamy pozyskiwanie gadżetów, produktów i usług, które w dniu festynu będą przeznaczone na licytację i loterię. Wszystkie zebrane środki przekażemy na rehabilitację oraz leczenie Kacpra Kardasa.

Masz pomysł?

reklama

Napisz do nas: stowarzyszenie.unum@gmail.com

Zachęcamy do włączania się w różne dobroczynne inicjatywy organizowane nie tylko przez Stowarzyszenie UNUM. Wspierajcie nas drodzy Państwo nakrętkami, wolontariatem, członkostwem oraz finansowo. Może uda nam się uszczęśliwić chociaż część osób potrzebujących wsparcia.

Paweł Jan Baszczuk

Stowarzyszenie UNUM

ul. Daszyńskiego 20

74-400 Dębno

tel. 693 217 751

e-mail: stowarzyszenie.unum@gmail.com

Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku Oddział w DĘBNIE

nr konta bankowego

20 8355 0009 0066 7506 2000 0001

NIP 5971733268

Regon 362479870

KRS 575315