Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Dębnie!

fot. DOK

fot. DOK

W marcu Dębnowski Ośrodek Kultury podobnie jak reszta świata obchodził Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony w czerwcu 1961 roku w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Dębnowskie obchody tego jakże ważnego święta kultury i sztuki przypadły na piątek, 18-go marca. W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru w Dębnie odbył się Wieczór Premier Teatralnych. Jako pierwsza wystąpiła grupa „6 i Pół” z Gryfina, która w przedstawieniu pt. ” Kronika przypadków” w reżyserii Krzysztofa Gmitra poprzez niedorzeczność wydarzeń próbowała skłonić publiczność do zastanowienia się nad moralnością ludzkiego życia. Następnie grupa teatralna Taka Paka Teatr Cieni ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dębnie wystawiła spektakl Joanny Symeniuk pt. „Rodzimy się by umrzeć”. Dziesięciominutowe, wzruszające widowisko, składające się ze światła i cieni postaci ludzkich traktowało o nieuchronnym przemijaniu i ulotności każdego z nas ukazując cykl życia człowieka od narodzin aż do śmierci.

Przysłowiową wisienką na torcie była premiera wystawiona przez gospodarzy całego wydarzenia – Teatr KOD z Dębnowskiego Ośrodka Kultury. Przedstawienie „Mama” w reżyserii instruktora teatru, Anatola Wierzchowskiego odnoszące się do różnych, często ciężkich i zagmatwanych relacji dzieci ze swoimi matkami wywołało żywe poruszenie wśród publiczności.

Swoimi występami, Międzynarodowy Dzień Teatru w naszym mieście uświetnili także reprezentujący Dębno Krystyna Hejbowicz i Grzegorz Kulbicki – laureaci eliminacji powiatowych do 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Wiktoria Jelińska – laureatka eliminacji powiatowych Małego Konkursu Recytatorskiego.

reklama

Kolejnym akcentem tego wieczoru było podziękowanie i gratulacje złożone przez Panią Joannę Rau- Dyrektora Dębnowskiego Ośrodka Kultury na ręce Anatola Wierzchowskiego z okazji otrzymania przez niego honorowego medalu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanego w grudniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na koniec, gdy wybrzmiały już przygotowane premiery teatralne i ucichły brawa widzów wszyscy zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez organizatorów.

12919117_1060437050697345_2115871902_n

fot. DOK

fot. DOK

fot. DOK

Michał Cholewiński DOK