Monodram Wojciecha Kowalskiego już 14-go marca!
fot. DOK

fot. DOK

Zapraszamy na monodram Wojciecha Kowalskiego!
Miejsce: Dębnowski Ośrodek Kultury,
Termin: 14.04.2016r. (czwartek) godz. 19.00,
Bilety: 10 zł

Wojtek Kowalski, częstochowianin, aktor Teatru From Poland. Twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista. W latach 1989-2000 czołowy aktor Teatru WI-Fi-Fi, w latach 90. muzyk zespołu Habakuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY, między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w „Baśni o ludziach stąd”, wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu „Saxofonista” Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju. Animator życia kulturalnego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki teatralnej”. W mieście tworzy grupę teatralną CGK. Od ośmiu lat pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu „42-200 MONODRAM”

Janusz Rudnicki, pisarz urodził się w 1956 roku w Kędzierzynie-Koźlu na Śląsku. Emigrant polityczny, od 1983 roku mieszka w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę, tam również przełożono fragmenty jego dzieł na niemiecki.

reklama

 Na portalu Culture.pl czytamy: Jakie jest pisarstwo Rudnickiego? Prowokacyjne, bezwstydne, groteskowe. Rudnicki opisuje najbliższy krąg rzeczywistości, metodycznie krok po kroku, odrzucając na bok obyczajowe i estetyczne konwencje. Jego bohater jest z pozoru prostacki, sentymentalny i niezbyt wyrafinowany. Ale ta przeciętność nie wyklucza niezwykłości. Jako Polak mieszkający w Niemczech i jako prowincjusz osiadły w metropolii, a przede wszystkim jako pisarz zakorzeniony w żywiole codzienności, Rudnicki ucieleśnia typ bohatera osobnego, który mówi i myśli o rzeczach przyziemnych w sposób nadzwyczajny. Język jest tutaj doświadczeniem pierwotnym. Język konstruuje bohatera i autora. Język potoczny, lekko stylizowany na sarmacką frazę lub lekko nadpsuty niemczyzną, wrażliwy na melodię mowy, dosadny, konkretny.

O spektaklu:
Premiera 3XTAK RUDNICKI – 30 kwietnia 2015 w Częstochowie
„ Z Januszem zaprzyjaźniłem się kilka lat temu na FAMIE w Świnoujściu – mówił wtedy Kowalski. – Chodził za mną ten Rudnicki, oj chodził, żeby zrobić go na scenę. Spektakl powstał na bazie trzech jego książek: „3xTak”, „Męka Kartoflana” i „Śmierć czeskiego psa”. Monodram nie mógł mieć innego tytułu jak: „3 x TAK/RUDNICKI”.
„Ten śpiewany poemat zrodził się z pańskiej osobowości. To był jeden z nielicznych monodramów, na którym publiczność, która jest lakmusem, się po prostu śmiała i to śmiała dość żywiołowo” prof. Jan Peszek

Spektakl otrzymał do tej pory następujące nagrody:
1. III miejsce – Festiwal MOTYF – Tychy 2015
2. II miejsce – Festiwal Teatrów Niewielkich – Lublin 2015
3. I miejsce – Festiwal Małych Form Teatralnych BAMBERKA – Gorzów Wlkp. 2015
4. II miejsce – Festiwal Małych Form Teatralnych KARBIDKA – Siemianowice Śląskie 2015 5. Złota Misa Borowiny – Biesiada Teatralna – Horyniec Zdrój 2016