Przebudowa drogi w Barnówku. Pieniądze z województwa
Barnówko

fot. google.pl

Wczoraj za pośrednictwem portalu internetowego eDebno.pl informowaliśmy Was o burzliwej sesji Rady Miejskiej, podczas której radni ostatecznie zdecydowali się współfinansować przebudowę drogi w Barnówku. Korzystając z okazji, postanowiliśmy skontaktować się z kierownikiem Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, oddział w Chojnie, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Przypomnijmy, że podczas wcześniejszej sesji Rady Miejskiej, radni klubu „Wspólnie dla Gminy” nie zdecydowali się przeznaczyć środków na przebudowę wspominanej we wstępie drogi. Dopiero podczas kolejnej sesji, 16 radnych opowiedziało się za przeprowadzeniem inwestycji wspólnie z Zachodniopomorskim Zarządem Dróg Wojewódzkich.

Zadaniem gminy Dębno będzie przygotowanie i poniesienie kosztów dokumentacji projektowej, wynoszącej około 100 tysięcy złotych, natomiast cała inwestycja (około 2 miliony złotych) zostanie sfinansowana z budżetu Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

– To aktualny temat. Należy podziękować radnym za podjęcie uchwały. Zadanie zostanie wpisane w porozumienie gminy i zarządu. Po przygotowaniu dokumentacji projektowej, kolejnym krokiem będzie przygotowanie specyfikacji. Ustawa zakłada również wykonanie podziału gruntów, co jest niestety czasochłonne. Zakładamy, że może to potrwać około 1,5 roku – powiedział nam kierownik Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, oddział w Chojnie, Krzysztof Ziętek.

reklama

Część radnych obawia się, że województwo nie znajdzie środków na zrealizowanie inwestycji, ponieważ nie została wpisana do planu województwa. – Przebudowa drogi zostanie sfinansowana z budżetu województwa. Co roku otrzymujemy od Marszałka około 3-4 miliony złotych na przebudowy dróg. Być może trzeba będzie podzielić inwestycję na dwa lata, chociaż wierzę, że uda się ją zrealizować w ciągu jednego roku. Być może całość uda nam się zakończyć w latach 2017-2018 – uspokoił Krzysztof Ziętek.

Osobnym tematem jest również przebudowa mostu na rzece Myśli. – Dokumentacja projektowa obiektu jest już na ukończeniu. Zamierzamy poszerzyć most o chodnik dla pieszych. Moim zdaniem tą inwestycję najlepiej będzie połączyć z przebudową całej drogi. Będę starał się o środki celowe – przyznał kierownik oddziału w Chojnie.
Przedstawiciel Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w rozmowie z nami podał przykłady innych miejscowości, które zdecydowały się na podobne inwestycje. – Dwa lata temu Police przygotowały dokumentację projektową. Inwestycja została wyceniona na 2,2 miliona złotych, z czego 500 tysięcy przekazało miast. Podobnie było w Mieszkowicach, gdzie zrealizowaliśmy przebudowę za 900 tysięcy złotych plus 150 tysięcy od gminy – kontynuował.

Kierownik zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby inwestycja w Barnówku została zrealizowana w jak najszybszym terminie. – Dołożę niesamowitych starań, żeby przebudowała została zrealizowana. Nie można pozwolić sobie na marnotrawienie pieniędzy, taki przynajmniej mam charakter – podsumował temat przedstawiciel Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.