Warsztaty: Mam prawo wiedzieć!

20151007_111013

fot. A. Trusewicz

Dnia 7. października 2015 roku w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbyły warsztaty z zakresu dostępu do informacji dla młodzieży ponadgimnazjalnej z ZSP Nr 1 im. J. Słowackiego w Dębnie.

Warsztaty prowadził Bartosz Wilk, członek Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, autor tekstów naukowych i materiałów prasowych na temat prawa do informacji publicznej,    prowadzący szkolenia i konferencje w tym zakresie, publicysta Gazety Goleniowskiej.

reklama

20151007_112042

Program warsztatów został opracowany na podstawie tzw. cyklu Kolba – teorii pedagogicznej zmierzającej do nauki przez doświadczenie. Prowadzący przedstawił przykłady obywateli, którzy próbowali uzyskać informacje publiczne, ale napotykali na opór i skorzystali z sądowej ochrony prawa do informacji. Ponadto, w tym przedmiocie zostały także zaprezentowane ciekawe sprawy sądowe i ich prawne rozstrzygnięcia. Co więcej, uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskiwać informacje o działalności publicznych podmiotów, czym jest Biuletyn Informacji Publicznej i jak z niego korzystać, a także jak uzyskiwać informacje publiczne na wniosek.20151007_113953

Aleksandra Trusewicz