Gorąca atmosfera podczas X sesji Rady Miejskiej w Dębnie

fot. eDebno.pl

fot. eDebno.pl

Dzisiejsza temperatura powietrza to nic przy gorącej atmosferze w jakiej przyszło obradować Radnym podczas X Rady Miejskiej w Dębnie.

Temperatura rosła stopniowo, zaczęło się miło i sympatycznie, od podziękowań. Najpierw Prezes MKS Dąb Dębna podziękował Włodarzom za wsparcie klubu oraz przedstawił otrzymane podczas 70-lecia  pamiątkowe patery i statuetki. Więcej o obchodach 70-lecia przeczytacie TUTAJ.
Skoro już za zabierania głosu zabrali się prezesi, to przyszedł czas na Panią Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dębnie, która również chciała wyrazić podziękowania Burmistrzowi Dębna oraz Dyrektorowi OSiR, za to, że po raz drugi już podczas dębnowskiego maratonu doszło do rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski w Maratonie Nauczycieli.

Nie myślcie, że do tej pory nie było gorąco, pech chciał, że akurat dzisiaj na sali posiedzeń Urzędu Miejskiego nie działała klimatyzacja. To jednak dopiero rozgrzewka. W dalszej części przewodniczący Komisji Rewizyjnej opisywał efekty ich wizytacji na placach zabaw w naszej Gminie. Najdłużej rozprawiano nad placem zabaw w Mostnie, który zdaniem Komisji jest w zupełnie niepraktycznym miejscu, z dala od centrum wsi, co więcej znajduje się na niebezpiecznym zakręcie i zdaniem komisji, to tylko kwestia czasu kiedy na plac zabaw wjedzie nieostrożny kierowca.

Jeżeli już jesteśmy przy Komisji Rewizyjnej to warto odnotować, że głosowano również w sprawie odwołania z funkcji wiceprzewodniczącego tejże komisji, Pana Władysława Sokalskiego. Ten wniosek poprzedzony wystąpieniem przewodniczącego Klubu Radnych Wspólnie dla Gminy został jednak odrzucony. Atmosfera wydawała się w końcu zmieniać z upalnej na pokojową, siekiery już prawie zakopane. Nic bardziej mylnego.

Swoje sprawozdanie z pracy między sesjami przedstawił Burmistrz Piotr Downar, mówiąc o wyjazdach i wizytach wspominał o spotkaniach z zagranicznymi partnerami. Nie wystarczyło to jednak Radnemu Grzegorzowi Kulbickiemu, który cytując program 11. Forum Samorządowego w Kołobrzegu (m.in. „Rola inwestorów w kreowaniu rozwoju kluczowych obszarów gospodarczych. Jak efektywnie konkurować o inwestorów, a jak wspierać lokalne firmy zainteresowane eksportem?„) dopytywał o przyczyny nieobecności żadnego z przedstawicieli naszej Gminy. Burmistrz odpowiedział, że miał w tym czasie inne spotkanie, a poza tym, bywają wraz ze swoim zastępcą na podobnych forach.

reklama

Kolejnym punktem obrad było powołanie Komisji, której zadaniem będzie wypracowanie programu wsparcia dla świeżo upieczonych rodziców z naszej Gminy. O wniosku Młodych Demokratów przeczytacie więcej TUTAJ.

Temperatura gorąca, atmosfera też, czas porozmawiać o wodzie. Przyjemna rozmowa to jednak nie była, gdyż ustalono zwiększenie opłaty za metr sześcienny wody i ścieków, teraz cena ta będzie oscylować na poziomie 11.01 zł.

Wykorzystując chwilę spokojnej atmosfery przyznano tytuły Honorowego Mieszkańca Gminy Dębno Dickowi van den Brulowi, Janowi Brandsmie, Lambertusowi Theodorrusowi Johannesowi Jansenowi. Postanowiono także o utworzeniu  odrębnego obwodu do głosowania w czasie wrześniowego referendum.

Byłoby zbyt pięknie gdyby tak cicho i spokojnie było dłużej niż przez chwilę. Drugie już tego dnia oświadczenie  odczytali Radni Klubu Radnych Wspólnie dla Gminy. Odwołując się do naszego tekstu, w którym cytujemy wpis na Facebook’u Grzegorza Kulbickiego (TUTAJ.) mieli do niego żal, a wręcz pretensje, że jako Radny wypisuje takie rzeczy. I wtedy rozpętała się wojna. Radni opozycji zawzięcie bronili swojego, przedstawiciele większość nie zwalniali z atakami. Bo 30 minutach rozważań o tym, że zaproszenia były, ale tylko na jeden dzień obchodów, a na dzień drugi obowiązywało zaproszenie ustne, którego słyszeć przecież nie mogli ci, których pierwszego dnia nie było, Państwo Radni doszli w końcu do wniosku, że nie wolno się zamykać i że Dni Dębna będą kontynuacją tych pięknych obchodów.

Na całe szczęście skończono debatę w tej kwestii, bo kończyła się już woda butelkowa (niemineralna). Pozostało już tylko złożenie wniosków. Jeden złożył Klub Radnych PiS, w którym proszą o zorganizowanie spotkania z Prezesem Szpitala, drugi złożyli członkowie Klubu Radnych Głos Mieszkańców, zwracając się o podjęcie rozmów z GDDKiA w sprawie budowy ronda przy wjeździe do Dębna od strony Kostrzyna.

Więcej szczegółowych informacji już wkrótce.