Surowsze kary za wykroczenia drogowe!

policja

fot. google.com

Od poniedziałku 18 maja 2015 roku w związku z nowelizacją przepisów, czekają nas surowsze kary za poszczególne wykroczenia drogowe. Jednym z nich jest choćby utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji.

Nowa ustawa składa się z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju. Podstawową zmianą przepisów jest utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym na okres trzech miesięcy. Jeżeli w tym czasie osoba ta będzie nadal prowadziła pojazd, to okres karencji zostanie przedłużony do 6 miesięcy, a następnie starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wymagania stawiane osobom zdającym egzamin na prawo jazdy po raz pierwszy. Ponadto prawo jazdy będzie zabierane na 3 miesiące za przewożenie większej liczby osób, niż jest to zapisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

reklama

W związku z nowelizacją ustawy, zwiększono również kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy spowodowali wypadek drogowy pod wpływem alkoholu. Zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 na 15 lat, minimalną karą będą w tym przypadku 3 lata. Ponadto sąd będzie stosował karę nie mniejszą niż 5 tysięcy złotych (w przypadku pierwszego razu) i 10 tysięcy złotych (drugi raz). Pieniądze uzyskane w ten sposób mają być przeznaczane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Nowa ustawa zaostrza również przepisy dla młodych kierowców, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy, dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (spowodowanie wypadku, kierowanie w stanie nietrzeźwym) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia w ruchu drogowym (np. przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h) – w takich przypadkach utracą prawo jazdy.