Obchody 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

fot. eDebno.pl

fot. eDebno.pl

8. maja to szczególny dzień, w którym cały Naród jednoczy się, by oddać cześć walczącym o naszą Ojczyznę podczas II Wojny Światowej. Tradycyjne obchody odbyły się także w Dębnie. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą Weteranów i Osadników.

Plac Konstytucji 3. maja po raz drugi w tym miesiącu zapełnił się mieszkańcami Dębna pragnącymi kultywować patriotyczne tradycje. Po odśpiewaniu hymnu i przemówieniach oficjeli odsłonięto tablicę z datą „1939 – 1945” oraz opisem „W hołdzie Weteranom i Osadnikom”,  dokonali tego Pani Stanisława Łozińska i Pan Zdzisław Pyra.

Po części oficjalnej na placu nastąpił przemarsz, prowadzony przez poczty sztandarowe, do DOKu, gdzie odbyło się widowisko poetycko- muzyczne pt.: „70 lat”, napisane i wyreżyserowane przez Anatola Wierzchowskiego. W przedstawieniu wzięli udział: Michał Cholewiński, Wojciech Czepułkowski, Krystyna Hejbowicz, Henryk Hejbowicz, Adam Kaczmarczyk, Grzegorz Kulbicki, Nikodem Mazur, Kapela „Dębniacy” pod kierownictwem Edmunda Zioły, chór „Jesienne Róże” pod kierownictwem Tadeusza Pencaka, chór „Srebrny włos” pod kierownictwem Ewy Basarab oraz Dominik Sawicki, który odpowiadał również za oprawę techniczną.

reklama

Następnym punktem było wręczenie medali i podziękowań. Burmistrz Piotr Downar wyróżnił Kombatantów z Gminy Dębno: Jadwiga Downar, Maria Mazur, Stanisława Łozinska, Józef Cierluk, Ryszard Czaczka, Józef Podkowa oraz Zdzisław Pyra.

Z rąk Józefa Cierluka medale otrzymali: Pani Jadwiga Downar, Adam Kaczmarczyk, oraz Marek Aleksandrowicz.

Całość wydarzenie zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Fotorelację zarówno z dzisiejszych obchodów, jak i z ceremonii wręczenia nagród i odznaczeń, znajdziecie na naszym Facebook’u lub klikając TUTAJ.